Kam rūp, kādā skolā Jūs gājāt?
 
"Kur jūs strādājat?" Šādu jautājumu parasti uzdodam tikko satiktam cilvēkam, iespējams, komandējumā vai kafejnīcā. Tas ir veids, kā iepazīties. Cilvēki arī jautā: "Kur mācījāties, studējāt?" Dažkārt šie jautājumi tiek uzdoti arī darba intervijās. Atbildes var dot interesantu informāciju, bet tā ne vienmēr ir attiecināma uz darbam nepieciešamo kompetenci.
 
Pirms karjeras uzsākšanas es pabeidzu vadošo žurnālistikas skolu, kur ieguvu bakalaura un pēc tam arī maģistra grādu žurnālistikā. Tomēr sava, laikraksta redaktora, darba pirmajos mēnešos es par rakstīšanu un rediģēšanu iemācījos vairāk nekā piecos studiju gados koledžā. Lielākā daļa no uzkrātajām teorētiskajām zināšanām praktiskajā darbā, veicot darba pienākumus, bija nepielietojamas.

Kā novērojis uzņēmējs, blogers un vairāku grāmatu autors, Sets Godins: "Četriem studijās pavadītajiem gadiem ir ļoti neliela nozīme attiecībā pret darbu, kuru dosieties strādāt. Lūk, iemesli, kāpēc: Kā jūs attieksieties pret darbu. Ko jūs esat uzbūvējis? Ko jūs esat vadījis? Kā jūs pieņemat lēmumus? Kā jūs rīkojaties, kad neviens neskatās? Jūs neesat jūsu CV. Jūs esat tās pēdas, kuras paliek aiz jums, cilvēki, kurus ietekmējat, darbs, kuru esat paveicis."

Godina teiktajā ir daudz patiesības. MBA no prominentas biznesa koledžas vai grāds prestižā universitātē izklausās labi, bet nenorāda uz īpašībām, kādām jābūt labam līderim. Mēs gribam redzēt veikuma sarakstu - kas ir sasniegts un kāda ir pieredze, tieši attiecībā uz meklējamo darbu.

Vēl svarīgāka par paveikto, es domāju, ir mūsu attieksme pret darbu un tas, kā izturamies, kad neviens mūs nevēro. Bībelē, Salamana pamācībās, par to ir daudz teikts:
 
Darba darīšana ar aizrautību (attieksme). Drošākais veids, kā panākt veiksmīgu karjeras attīstību vai uzņēmuma mērķu sasniegšanu ir strādāt ar uzcītību un mērķtiecību, atsaucoties uz iespējām, kad tādas parādās. "Gausas rokas dara nabagu, bet čaklas rokas dara bagātu. Kas vasarā sakrāj, ir gudrs, bet, kas ražas ievākšanas laikā guļ, paliek kaunā" (Salamana pamācības 10:4-5).

Darba darīšana ar izcilību un augstu efektivitāti. Mūsdienu sabiedrībā cilvēks, kurš cenšas sasniegt visaugstāko kvalitātes līmeni, ir retums. Daudzus, šķiet, apmierina viduvējība, prasmīgi strādnieki, kuri lepojas ar savu darbu, ir atzinības vērti. "Ja tu redzi vīru savā darbā tikušu, tad zini, ka tāds stāvēs ķēniņa priekšā un viņam nebūs kalpot šādiem tādiem zemiem ļaudīm" (Salamana pamācības 22:29).

Kā prioritāti izvirzot godīgumu. Dažkārt šķiet kārdinoši nedaudz sagrozīt svarīgu informāciju, lai noslēgtu pārdošanas darījumu vai iegūtu līgumu, bet, kā varam lasīt ziņu virsrakstos, negodīga prakse galu galā tiek atklāta, un sekas izmaksā ļoti dārgi. "Patiesības paudēja mute pastāv mūžīgi, bet nepatiesa valoda nepaliek ilgi" (Salamana pamācības 12:19). "Divējāds mērs un svars - abi ir negantība Tā Kunga priekšā" (Salamana pamācības 20:10).

Kļūstot atpazīstamam ar savu integritāti. Vēl viens kārdinājums ir atšķirīga rīcība, kad liekas, ka neviens neredz kā tad, kad esam rūpīgi uzraudzīti. Tomēr godprātīgs cilvēks gan publiski, gan vienatnē uzvedas līdzīgi. "Kas nevainīgi dzīvo, dzīvo droši, bet, kas staigā netaisnus ceļus, tas atklāsies savā nepievilcīgajā īstenībā" (Salamana pamācības 10:9). "Sirdsšķīstība vadīs tiklos, bet nelietīga ļaunprātība nievātājus galīgi sagraus" (Salamana pamācības 11:3).
 
 
 
Roberts Dž. Tamasi
 
Robert J. Tamasy ir autors grāmatām Business at Its Best: Timeless Wisdom from Proverbs for Today’s Workplace; Tufting Legacies; un līdzautors, kopā ar David A. Stoddard, The Heart of Mentoring, un rediģējis daudzas citas t. sk. Mike Landry sarakstīto Advancing Through Adversity. Roberta tīkla lapa ir www.bobtamasy-readywriterink.com, un katru otro nedēļu publikācija blogā: www.bobtamasy.blogspot.com.
 
CBMC International
 
1065 N. 115th Street, Suite 210. Omaha, Nebraska 68154, U.S.A.
TEL.: (402) 431-0002 ? FAX: (402) 431-1749 
E-Mail:  Web site: www.cbmcint.org
CBMC - LATVIJA : Māris Dižgalvis, valdes priekšsēdētājs,
(e-pasts:  )
Latviešu valodas tulkojums CBMC-Latvija, Copyright 2018. 

 Bilde ©Paolamuria