Aploksne Karogs

   Turpinām apskatīt Latvijas vēsturi pastmarkās un aploksnēs. Katras valsts galvenie simboli ir:karogs, himna un ģerbonis. Latvijas Republikas karogs ir tumši sarkans ar horizontālu baltu svītru vidusdaļā. Karogam ar likumu ir noteiktas garuma un platuma proporcijas 2:1,bet sarkanās un baltās proporcijas 2:1:2. Karogam pēc Latvijas valsts Heraldikas komisijas lēmuma jābūt atbilstošam krāsu standartam, kā sarkanajai tā arī baltajai. Sarkanajai krāsai jābūt karmīn sarkanai, tādēļ mūsu karogs pasaulē tiek dēvēts par Latvijas sarkano.

Latvijas karogs ir viens no senākajiem pasaulē patreiz pielietotajiem karogiem.Tā vēsture iesniedzās 13.gs. Atskaņu hronikā lasāms, ka 1279 gadā Cēsu latgaļi cīņās līdzi nēmuši sarkanbaltsarkanu karogu. Tādēļ arī šīs krāsas pieņemtas par nacionālajām krāsām.

Pirmie šīs krāsas sāka lietot Tērbatas universitātes studenti, jo viņu profesors Jēkabs Lautenbahs-Jūsmiņš  Atskaņu hronikā uzgāja aprakstu par sarkanbaltsarkano karogu.  Karoga mūsdienu versiju 1917.gadā izstrādāja Ansis Cīrulis,viņam palīdzēja Valdemars Tons un Konrāds Ubāns. 1921.gada 15.jūnijā karogs tika pasludināts par Valsts karogu,tā statusu nostiprināja Satversmē. Okupācijas gados karogu pielietot bija aizliegts,bet sākoties atmodai organizēja pat parakstu vākšanu tā legalizēšanai, un atsākās karoga plaša pielietošana, tā statuss tika atjaunots 1990.gada 27.februārī, un beidzot karoga atkaltdzimšanas kulminacija bija, kad to slavenais aktieris Ēvalds Valters svinīgā ceremonijā uzvilka Rīgas pils Svētā Gara tornī.

Karoga pielietošanu reglamentē stingri noteikumi: uz karoga kātu, sēru lentas noformējumu, izkāršanu pie namiem, valsts iestādēm, skolām, kā arī uz kuģiem, automašīnām, mastos, un kopā ar citu valstu karogiem.

Piezīme: Personīgi okupācijas laikā pirmo reizi brīvi plīvojām sarkanbaltsarkano karogu redzēju kādā kempingā "HELSINKI-86" saietā, kad tajā laikā dažs labs mūsu "varenais" turējās pie PSKP biedra kartes vai KGB aģenta segvārda, nožēlojami, bet fakts.

Aploksne A2 (karogs) 
Bildes
Lai palielinātu, spied uz bildes

1990.gada 24.decembrī "Latvijas Pasts" laida klajā aploksni A2, uz kuras iespiesta pastmarka "Latvijas Republikas karogs" Pastmarkas pieņemtā cena uz aploksnes bija 5 kapeikas, kura dažādu politisku iemeslu dēļ uz pastmarkas netika uzrādīta.

Aploksnē A-2 izmantotās krāsas:ķiršu sarkana, pelēki violeta, tās tirāža 50 000 eks. Aploksne bija derīga korespondences sūtīšanai Latvijā, Lietuvā un Igaunijā bez papildus samaksas.

Mākslinieks Gunārs Kirke. Iespiests: Sturm Druck, Bremene, VFR, 1990 Aploksne A-2 tika zīmogota ar PDZ-2. Apzīmogoto aplokšņu skaits nav zināms.
 
Nākamajā reizē apskatīsim aploksnes ar iespiestu pastmarku: A-3; A-4; A-5; A-6Sakts CēsinieksBildes ©Lachi

 


 
Privātuma Politika | Lapas karte | Archīvs