Pigmaliona (Rozentāla) efekts
 
 
Strādājot personāla daļā, 1970. gadu vidū es tiku iepazīstināts ar tā saucamo “Pigmaliona efektu”, konceptu, kas liek uzsvaru uz to, cik svarīgi ir gaidīt no darbiniekiem to labāko. Tas tika balstīts uz Roberta Rozentāla (Robert Rosenthal) un Lenores Džeikobsones (Lenore Jacobson) 1971. gadā veiktajiem pētījumiem, un to mēdz saukt arī par Rozentāla efektu. Pētījumos tika konstatēts, ka augstāku rezultātu gaidīšana no cilvēkiem bieži rezultējas labākos sasniegumos. 
 
Šis psiholoģiskais fenomens tika nosaukts grieķu mitoloģiskā tēla – pigmaliona vārdā, kurš saskaņā ar nostāstiem iemīlējās paša izveidotajā ziloņkaula statujā, kura vēlāk kļuva dzīva. Bernards Šovs teātra lugā “Pigmalions” šo ideju attīstīja tālāk un bija izveidojis lugu, vēlāk lugai sekoja arī filma un mūzikls “Mana skaistā lēdija.” Šīs idejas iedvesmots, pēdējos 40 gadus es savā birojā esmu novietojis nelielu uzrakstu: “Sagaidi to labāko.” Pat tajos gados, kamēr nepazinu Jēzu Kristu, es ticēju, ka tas palīdzēja atcerēties, ka pozitīva attieksme var atstāt ļoti lielu ietekmi uz citu dzīvēm. Šodien, kā Jēzus sekotājam, es šajā domā saskatu vēl lielāku vērtību.”

 

Tas, ko mēs gaidām no sevis un citiem, ir mazāk, nekā no mums gaida Dievs. Šajā pasaulē ir tik daudz negatīvā, kas mūs novērš no sava potenciāla īstenošanas.  Gaidīt labāko iespējamo man ir ļoti dabiski, jo no dabas esmu optimists, viens no tiem, kurš glāzi redz pa pusei pilnu, nevis pustukšu! Bet pat vispozitīvāk domājošajiem tomēr reizēm ir grūti. 

Savā apdrošināšanu pārdevēja karjeras laikā es fokusējos uz tikšanos organizēšanu, jo es zināju, ka mans darījumu noslēgšanas reižu skaits ir ļoti augsts, man tikai vajadzēja nedēļas gaitā tikties ar pietiekami lielu cilvēku skaitu. Es ātri iemācījos gaidīt uz labāko, un tad es ieguvu lielu iedrošinājumu no savas komandas: Jēzus Kristus ienāca manā dzīvē, kad es jaunajā darbā biju strādājis 8 mēnešus, un Viņš radīja neizmērojamas pārmaiņas man un cilvēkiem, kuri strādāja kopā ar mani.

Mani nekad nav iespaidojusi tā sauktā “labklājības teoloģija”, bet, lasot Bībeli, esmu sapratis, ka Dievs no mums sagaida visu to labāko, vienalga, lai ko arī mēs darītu. Tāpēc es no visas sirds atbalstu apustuļa Pāvila vārdus: "Visu ko darāt, darait no sirds, it kā savam Kungam un ne cilvēkiem, jo jūs zināt, ka Tas Kungs par atmaksu jums dos debesu mantojumu. Jūs jau kalpojat savam Kungam - Kristum" (Kolosiešiem 3:23-24).

Bībele tāpat māca, ka uzcītība un sekošana tam, lai darītu vislabāko, tiks atpazīta: “Ja tu redzi vīru savā darbā tikušu, tad zini, ka tāds stāvēs ķēniņa priekšā un viņam nebūs kalpot šādiem tādiem zemiem ļaudīm” (Salamana Pamācības 22:29).

Kopš 1998. gada mans moto ir: "Šeit lai kalpotu," un lielākā daļa manas sarakstes noslēdzas ar šo frāzi. Man tas kalpo kā pastāvīgs atgādinājums tam, ka Dievs no manis sagaida to labāko Viņam un maniem klientiem.  Es šeit esmu, lai galvenokārt kalpotu Viņam, bet arī saviem klientiem. Pareiza attieksme un fokuss manā karjerā ir radījuši neizmērojamu iespaidu, un pēc 32 gadiem es savu profesiju mīlu vēl vairāk nekā pirmajos gados. 

Zinot, ka Dievs no mums gaida to labāko, manuprāt, ir svarīgi uzdot sev dažus grūtus jautājumus: Vai es savā profesionālajā darbībā daru visu labāko iespējamo? Vai sniedzam to labāko no sevis savai ģimenei un saviem mīļajiem? Vai dodam to labāko no sevis visā, ko darām un kur esam? Vai dodam to labāko no sevis Dievam? 

Kā mēs varam gūt panākumus labākā gaidīšanā? Es domāju, ka varam to izdarīt fokusējoties uz labāko. Kā teikts vēstulē Filipiešiem 4:8 : “Beidzot vēl, brāļi, kas vien ir patiess, kas svēts, kas taisns, kas šķīsts, kas patīkams, kam laba slava, ja ir kāds tikums un ja ir kas cildināms, par to domājiet!”

 

Dž. Lenglijs

 

Jim Langley has been an agent and chartered life underwriter (CLU) with New York Life since 1983 and an active member of CBMC of Santa Barbara, California, U.S.A. since 1987.


CBMC International
 
1065 N. 115th Street, Suite 210. Omaha, Nebraska 68154, U.S.A.
TEL.: (402) 431-0002 ? FAX: (402) 431-1749 
E-Mail:  Web site: www.cbmcint.org
CBMC - LATVIJA : Dainis Šmits, prezidents
(e-pasts:  )
Latviešu valodas tulkojums CBMC-Latvija, Copyright 2014.

Bilde ©youandworld