Ar ko sākās Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Moldāvijas civilo iedzīvotāju 1941. gada nežēlīgās deportācijas uz Krievijas un Kazahstānas Ziemeļu apgabaliem; Latvijā - 1941.gada 14.jūnijā?

Protams, pats sākums meklējams PSRS un Vācijas noslēgtajā līgumā un tam pievienotā slepenā protokola.1. pantā, ko dēvē arī par Molotova-Ribentropa paktu . Šajā līgumā abas valstis sadalīja Eiropu pēc saviem ieskatiem. Kopā rīkoja karaspēka parādes, draudzējās pie šampanieša glāzēm, Vācija brauca uz PSRS mācīties, kā ierīkot koncentrācijas nometnes.

No Latvijas jau tūlīt pēc okupācijas pirmajā vilnī tika deportēts prezidents K.Ulmanis, ģenerālis J.Balodis un vēl daudzi tolaik ievērojamākie Latvijas politiķi.

1941.gada 14.jūnijā no Latvijas tika deportēti vairāk kā 15000 iedzīvotāju, starp tiem bija daudz bērnu un sirmgalvju. Motivācija - ģimenes galvas arests. Pavisam arestēja vairāk kā 5000 cilvēku, gandrīz 700 cilvēkiem piesprieda nāves sodu. Ieslodzījumu vietās un pa ceļam uz deportācijas vietām nomira 1900 Latvijas pilsoņu.

Saskaņā ar ANO Konvenciju šīs deportācijas ir uzskatāmas par noziegumu pret latviešu tautu. 1941.g.14.jūnijā deportētie Latvijā atgriezās tikai piecdesmito gadu beigās.

Pēc neatkarības atgūšanas Latvijas Pasts laida apgrozībā Veltījuma aploksnes ar kataloga nr.1 veltītas šim drausmīgajam notikumam ar nosaukumu „Deportācijas diena". Aploksne tika zīmogota 1991.gadā 14.jūnijā 50. pasta nodaļā. Zīmogs veidots divu dzeloņstiepļu savijuma apļa formā.

Kolekcionāri galvenokārt zīmogojuši aploksnes A-3 „Brīvības piemineklis", A-4 "Vaidelotis", A-5 "Lāčplēsis", A-6 "Valsts mazais ģērbonis AVIO" (šīs aploksnes jau apskatījām agrāk). Iespējams, ka kolekcionāri zīmogojuši arī cita veida no tajā laikā pieejamām aploksnēm, tas nav skaidri zināms, tāpat nav zināms arī apzīmogoto aplokšņu skaits ar šo veltījuma zīmogu Nr.1.

Aploksne A-3 Brīvības piemineklis
Kliko, lai palielinātu!
Lai palielinātu, spied uz bildes. Pārlapot bildes ar << >>


Aploksne A -4 Vaidelotis
Kliko, lai palielinātu!


Aploksne A-5 Lāčplēsis
Kliko, lai palielinātu!


Aploksne A -6 Valsts mazais ģerbonis
AVIO
Kliko, lai palielinātu!2006.gada 14.jūnijā Rīgas pasta 51.nodaļā tika zīmogota veltījuma aploksne veltīta 1941. gada 14.jūnija masu deportācijas 65.gadu piemiņas dienai. Aploksnes mākslinieks bija Ludis Danilāns. Pavisam izlaida 1500 eksemplārus. Kataloga nr.307.

Veltījuma aploksne Masu deportācijām-65
Kliko, lai palielinātu!


Uz aploksnes ir uzlīmētas divas pastmarkas. 1992.gada pastmarka ''Brīvības pieminekļa un brāļu kapu fragmenti'' ar nominālu 20(s). Iespējams, ka uzlīmētā pastmarka ir no šīs sērijas atkārtotā 1998.gada 30.marta izdevuma. Otra pastmarka ir no 2005.gada sērijas Latvijas novadu un pilsētu ģerboņi ''Auce'' ar nominālu 2(s). Abas pastmarkas ir zīmogotas ar vienu speciālo zīmogu.
 
Nākamajā reizē apskatīsim  pirmo pastmarku sēriju pēc neatkarības atgūšanas "Latvijas Republikas valsts ģerbonis"
Sakts Cēsinieks


Saistītie raksti: Aploksne Ozols  Aploksne Karogs  Brīvības piemineklis filatēlijā  Aploksne Lāčplēša dienai Bildes ©L.Danilāns

  
Privātuma Politika | Lapas karte | Archīvs